Close Button
Jasmine Smith took first place in the 55m dash
Courtesy: Florida A&M Sports Information
Jasmine Smith took first place in the 55m dash
Lady Rattlers Start Season With Eight Top Finishes
Release: Wednesday 01/06/2014 (ET)
by Florida A&M Sports Information
Share |

Related Links

NASHVILLE, TN (Jan.4) – The Florida A&M Lady Rattler track and field team took home eight first place finishes and several top 10 places at the Ed Temple Classic, hosted by Tennessee State University at the Gentry Center in Nashville, Tenn.

The first place performances included: Jasmine Smith (55m dash – 7.02), Nakia Linson (200m dash – 24.49), Christie Moodie (400m dash – 58.02), QuanDra Shanks (800m run – 2:23.13), Chandelic Jackson (Mile Run – 5:19.44), Zauna Lane (Pole Vault – 2.30m) and Sasha Ann Lebert (Weight throw – 16.28m).  The 4x400m relay team of Linson, Smith, Moodie and Raven Diggs also took first place in 3:55.78.

 

Edward S Temple Classic - 1/5/2014

hosted by Tennessee State University

Gentry Center, Nashville, TN

Results

Women 55 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points

===================================================================================

Finals

  1 Sales, Quanisha              Unattached              7.21       7.01   1

  2 Smith, Jasmine               F A M U                 7.07       7.02   1

  3 Linson, Nakia                F A M U                 7.10       7.03   1

  4 Daphness, Sheniece           M T S U                 7.33       7.23   2

  5 Dameus, Clairwin             T S U                   7.29       7.24   1

  6 Weakley, De'Airis            Unattached              7.33       7.26   2

  7 Battles, Diamond             Unattached              7.37       7.32   2

  8 Jordan, Antoinette           Unattached              7.39       7.37   2

  9 Smith, India                 T S U                   7.32       7.38   1

Women 200 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Linson, Nakia                F A M U                24.50      24.49   1

  2 Sales, Quanisha              Unattached             23.90      24.66   1

  3 Moodie, Christina            F A M U                24.84      25.13   1

  4 Smith, Jasmine               F A M U                24.55      25.36   1

  5 White, Sonja                 Unattached             25.80      25.57   3

  6 Jackson, Ashontae            T S U                  24.50      25.58   1

  7 Pate, Janel                  Unattached                        25.75   9

  8 Williams, Leslye             T S U                             25.85   9

  9 Jordan, Antoinette           Unattached             25.90      25.89   3

 10 Weakley, De'Airis            Unattached             24.93      26.18   2

 11 Smith, India                 T S U                  25.20      26.32   2

 12 Wilson, Alexis               Unattached                        26.34   9

 13 Burr, Shanel                 Heat                   25.50      26.38   9

 14 Williams, Remel              E1                     25.16      26.66   2

 15 Barbee, Milan                Unattached             26.20      27.09   4

 16 Battles, Diamond             Unattached                        27.12   7

 17 Gray, Jordan                 Heat                   26.50      27.31   4

 18 Grant, Easter                Unattached             28.00      27.38   5

 19 Craft, Danielle              Unattached             26.90      27.54   5

 20 Davis, Kiana                 Unattached                        27.77   8

 21 Betts, Brittany              T S U                  26.30      27.78   4

 22 Fleming, Destriney           T S U                  26.60      27.81   5

 23 Dancy, Tahaira               E1                     26.00      27.92   6

 24 Cooper, Dominique            Unattached             28.50      28.17   6

 25 Hale, Audrey                 T-Belles                          28.20   9

 26 Alexander, Heavenly          T-Belles                          28.56   8

 27 McGinnis, Sierra             Unattached             28.11      28.59   6

 28 Gooch, CharDonnai            Unattached                        28.85   7

 29 Johnson, Alashia             Unattached             28.60      28.99   6

 30 Moore, Marilyn               Unattached             28.30      29.17   6

 31 Johnson, Kennedi             T-Belles                          29.43   7

 32 Nayman, Katherine            Unattached             28.11      29.44   5

 33 Butler, Alexis               T-Belles                          29.49   8

 34 Sitton, Nicole               S M C                             34.63   7

Women 400 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Moodie, Christina            F A M U                57.40      58.02   2

  2 Johnson, Shaina              M T S U                57.50      58.09   2

  3 Jackson, Ashontae            T S U                  55.80      58.16   1

  4 Gray, Chrystal               M T S U                56.80      58.49   1

  5 Pate, Janel                  Unattached                        59.28   7

  6 White, Sonja                 Unattached           1:01.26      59.36   6

  7 Diggs, Raven                 F A M U                59.84      59.86   3

  8 Taylor, Diera                T S U                  57.20    1:01.40   1

  9 Harze, LaToya                T S U                           1:01.48   7

 10 Barbee, Milan                Unattached           1:00.00    1:03.71   3

 11 Fleming, Destriney           T S U                  59.00    1:04.60   3

 12 Reese, Ambria                U T C                1:03.00    1:05.17   4

 13 Hale, Audrey                 T-Belles                        1:05.45   6

 14 Dancy, Tahaira               E1                     59.17    1:06.09   3

 15 Craft, Danielle              Unattached           1:03.00    1:06.22   4

 16 Butler, Alexis               T-Belles                        1:06.61   7

 17 Fahrnbauer, Camille          Heat                   56.50    1:07.00   1

 18 Snell, Jasmine               U T C                           1:07.31   4

 19 calhoun, imani               Unattached             58.10    1:07.47   2

 20 Hines, Tierafayth            Unattached                      1:07.69   6

 21 Williams, Brianna            A A M                           1:08.02   5

 22 Nayman, Katherine            Unattached           1:04.00    1:08.95   4

 23 McGinnis, Sierra             Unattached           1:04.00    1:09.17   7

 24 Alexander, Heavenly          T-Belles                        1:13.10   6

 25 Gooch, CharDonnai            Unattached                      1:15.92   7

 26 Sitton, Nicole               S M C                           1:22.41   5

 -- Jone, Dereka                 Unattached                           DQ   6  Broke to Early

 -- king, alexia                 Unattached             57.10         DQ   1  Broke To Early

 -- Johnson, Kennedi             T-Belles                             DQ   5  Broke To Early

Women 800 Meter Run

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Hampton, Tressanique         Unattached           2:13.00    2:20.84   1

  2 Shanks, QuanDra              F A M U              2:20.00    2:23.13   1

  3 Owens, Jasmine               T S U                2:21.00    2:25.50   1

  4 Gardner, Nicole              Unattached           2:21.70    2:25.75   1

  5 Smith, Savannah              Heat                 2:21.00    2:26.00   1

  6 Prince, Oteia                T S U                2:20.00    2:27.81   1

  7 Kis, Helenka                 U T C                2:30.00    2:32.16   2

  8 Shell, Grenetria             T-Belles                        2:33.69   2

  9 Johnson, Keshae              T S U                2:26.00    2:36.25   2

 10 Davis, Paige                 T-Belles                        2:37.74   2

 11 Shell, Keleah                T-Belles                        2:38.75   2

 12 Elmore, Joanna               U T C                2:40.00    2:40.49   2

 13 Reviere, Alexis              Unattached                      2:44.76   2

 14 Sawyers, Darreon             T-Belles                        2:51.17   2

 15 Jone, Dereka                 Unattached                      2:57.43   2

 16 Germany, Chyna               T-Belles                        2:59.94   2

 17 Hines, Tierafayth            Unattached                      3:10.18   2

Women 1 Mile Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Jackson, Chandelic           F A M U              5:12.00    5:19.44 

  2 Chelelgo, Cynthia            F A M U              5:25.00    5:41.75 

  3 Kosgei, Effiey               F A M U              5:22.00    5:42.20 

  4 Shell, Grenetria             T-Belles                        5:57.21 

  5 Bradley, Michelle            T S U                5:25.00    5:58.63 

  6 Shell, Keleah                T-Belles                        6:07.40 

  7 Sawyers, Darreon             T-Belles                        6:51.02 

  8 Chandler, Caroline           S M C                           7:08.69 

  9 Germany, Chyna               T-Belles                        7:15.51 

Women 3000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Cheruiyot, Rhema             M T S U                        10:37.19 

  2 Jackson, Chandelic           F A M U             10:45.00   10:44.14 

  3 Gardner, Nicole              Unattached          10:34.42   10:50.12 

  4 Chelelgo, Cynthia            F A M U             10:38.00   10:57.00 

  5 Kosgei, Effiey               F A M U             10:27.00   11:14.68 

  6 Ray, Katie                   U T C               12:00.00   11:18.29 

  7 Garland, Madalyn             U T C               12:00.00   11:31.44 

  8 Shanks, QuanDra              F A M U                        11:35.05 

  9 Northam, Hannah              M T S U             12:00.00   11:53.81 

 10 George, Zenia                F A M U             10:55.00   12:02.71 

 11 Cheruiyot, Phyllis           F A M U                        12:18.17 

 12 Clark, Kristen               S M C                          12:37.17 

 13 Amick, Caroline              S M C                          13:14.37 

Women 55 Meter Hurdles

============================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

Preliminaries

  1 Hughes, Amber                T S U                   7.80       8.08q  1

  2 Wilson, Christal             M T S U                 8.00       8.12q  3

  3 Burr, Shanel                 Heat                    8.35       8.14q  3

  4 Ivey, Ashley                 F A M U                 8.25       8.22q  2

  5 Dameus, Clairwin             T S U                   7.90       8.27q  4

  6 Williams, Crystal            T S U                   8.70       8.28q  1

  7 Ramsey, Maya                 T S U                   8.90       8.36q  2

  8 Flynn, Tiffany               Unattached              8.40       8.40q  2

  9 Collins, Kenya               F A M U                 8.35       8.63q  4

 10 Howell, Jessica              M T S U                 8.50       8.85q  1

 11 Burr, JaLyn                  T S U                              8.96   3

 12 Ballard, Madeline            Unattached              8.90       9.09   3

 13 Gray, Jordan                 Heat                               9.23   4

 14 Dove, Raven                  A A M                              9.26   1

 15 Prather, Chelsea             A A M                              9.46   2

 16 Oladakun, Felicia            T S U                              9.62   2

 17 calhoun, imani               Unattached              9.00       9.84   4

Women 55 Meter Hurdles

===================================================================================

    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points

===================================================================================

Finals

  1 Hughes, Amber                T S U                   8.08       7.96   1

  2 Burr, Shanel                 Heat                    8.14       8.10   1

  3 Ivey, Ashley                 F A M U                 8.22       8.15   1

  4 Wilson, Christal             M T S U                 8.12       8.27   1

  5 Ramsey, Maya                 T S U                   8.36       8.28   2

  6 Williams, Crystal            T S U                   8.28       8.29   2

  7 Dameus, Clairwin             T S U                   8.27       8.58   1

  8 Collins, Kenya               F A M U                 8.63       8.60   2

  9 Howell, Jessica              M T S U                 8.85       8.73   2

Women 4x400 Meter Relay

===================================================================================

    School                                               Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Florida A&M  'A'                                  3:48.00    3:55.78   1

     1) Linson, Nakia                   2) Smith, Jasmine                

     3) Moodie, Christina               4) Diggs, Raven                  

  2 Tennessee State  'A'                              3:45.00    3:56.81   1

     1) Jackson, Ashontae               2) Williams, Crystal             

     3) Taylor, Diera                   4) Hughes, Amber                 

  3 Middle Tennessee State  'A'                       3:50.00    3:58.03   1

     1) Vilson, Barbara                 2) Gray, Chrystal                

     3) Johnson, Shaina                 4) Williams, Pershawna           

  4 Tennessee State  'B'                              3:50.00    4:06.76   2

     1) Harze, LaToya                   2) Prince, Oteia                 

     3) Ramsey, Maya                    4) Owens, Jasmine                

  5 Tennessee State  'C'                                         4:09.32   2

     1) Dameus, Clairwin                2) Smith, India                  

     3) Williams, Leslye                4) Oladakun, Felicia              

  6 Chattanooga  'A'                                  4:08.00    4:12.93   2

     1) Reese, Ambria                   2) Cader, Gabby                  

     3) Howard, Kiaana                  4) Snell, Jasmine                

  7 Chattanooga  'B'                                  4:14.00    4:19.31   2

     1) Rogers, Chandler                2) Chamblin, Hannah              

     3) Philpott, Jessica               4) Greenwall, Rebecca            

  8 Florida A&M  'B'                                  4:00.00    4:22.52   2

     1) Collins, Kenya                  2) Giacomucci, Ashley            

     3) Ivey, Ashley                    4) Lane, Zana                    

  9 Alabama A & M University  'A'                                4:29.44   1

     1) McIntyre, Keyonna               2) Dove, Raven                   

     3) Williams, Brianna               4) Prather, Chelsea              

Women Distance Medley

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Middle Tennessee State  'A'                                 12:33.96 

     1) Islam, Rachel                   2) Gipson, Autumn                

     3) Kiprono, Jackline               4) Kapkiai, Lucy                 

  2 Chattanooga  'A'                                            12:52.45 

     1) Greenwall, Rebecca              2) Cader, Gabby                  

     3) Howard, Kiaana                  4) Stewart, Keeley               

  3 Chattanooga  'B'                                            13:12.20 

     1) Philpott, Jessica               2) Rogers, Chandler              

     3) Chamblin, Hannah                4) York, Jessica                 

  4 Spartanburg Methodist College  'A'                          16:29.30 

     1) Clark, Kristen                  2) Sitton, Nicole                

     3) Amick, Caroline                 4) Chandler, Caroline            

Women High Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Williams, Pershawna          M T S U                1.70m      1.73m    5-08.00

     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78

        P    P    P    O  XXO   XO  XXX

  2 Vilson, Barbara              M T S U                1.73m     J1.73m    5-08.00

     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78

        O    O    O    O    O  XXO  XXX

  3 Whyatt, Sharmill             T S U                  1.63m      1.68m    5-06.00

     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73

       XO    O    O   XO    O  XXX

  4 Burr, JaLyn                  T S U                  1.65m      1.63m    5-04.25

     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68

        P    O    O   XO  XXX

  5 Giacomucci, Ashley           F A M U                1.57m      1.58m    5-02.25

     1.48 1.53 1.58 1.63

       XO   XO  XXO  XXX

  5 Fahrnbauer, Camille          Heat                   1.73m      1.58m    5-02.25

     1.48 1.53 1.58 1.63

        P    O   XO  XXX

  7 Gray, Jordan                 Heat                   1.63m      1.53m    5-00.25

     1.48 1.53 1.58

        O    O  XXX

  8 Bartley, Veronica            F A M U                1.57m      1.48m    4-10.25

     1.48 1.53

       XO  XXX

  8 Thurmond, Destiny            A A M                             1.48m    4-10.25

     1.48

       XO

 -- Lane, Zana                   F A M U                1.57m         NH           

     1.48

      XXX

 -- Howell, Jessica              M T S U                              NH           

     1.48

      XXX

Women Pole Vault

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Ballard, Madeline            Unattached                        2.45m    8-00.50

     2.15 2.30 2.45 2.60

        O    O    O  XXX

  2 Lane, Zana                   F A M U                2.44m      2.30m    7-06.50

     2.15 2.30 2.45

        O   XO  XXX

  3 Smith, Jasmine               F A M U                2.74m      2.15m    7-00.50

     2.15 2.30

        O  XXX

 -- Brown, Brittany              F A M U                2.90m         NH            

     2.15

      XXX

Women Long Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Dameus, Clairwin             T S U                  5.79m      5.99m   19-08.00

      5.64m  5.89m  5.99m  5.97m      

  2 Jackson, Ashontae            T S U                  5.79m      5.71m   18-09.00

      5.71m  5.56m  FOUL  FOUL      

  3 Linson, Nakia                F A M U                6.07m      5.62m   18-05.25

      5.14m  5.62m  FOUL  FOUL      

  4 Ivey, Ashley                 F A M U                5.49m      5.48m   17-11.75

      5.10m  5.48m  FOUL  FOUL      

  5 Flynn, Tiffany               Unattached             5.89m      5.42m   17-09.50

      PASS  PASS  PASS  5.42m      

  6 Burr, JaLyn                  T S U                  5.66m      5.39m   17-08.25

      5.20m  5.39m  FOUL  FOUL      

  7 Howell, Jessica              M T S U                           5.22m   17-01.50

      FOUL  FOUL  5.22m  FOUL      

  8 Williams, Pershawna          M T S U                5.49m      5.15m   16-10.75

      FOUL  5.15m  FOUL  FOUL      

  9 Woodson, Brianna             T S U                             4.88m   16-00.25

      4.88m  FOUL  FOUL  FOUL      

 10 Oladakun, Felicia            T S U                  5.44m      4.77m   15-07.75

      4.77m  FOUL  FOUL  FOUL      

 11 Ballard, Madeline            Unattached             5.08m      4.71m   15-05.50

      4.71m  FOUL  FOUL  FOUL      

 12 Townsend, Amber              T S U                  5.38m      4.69m   15-04.75

      FOUL  4.69m  FOUL  FOUL      

 13 Thurmond, Destiny            A A M                             4.65m   15-03.25

      4.65m  FOUL  FOUL  FOUL      

 14 Collins, Kenya               F A M U                5.49m      4.63m   15-02.25

      FOUL  4.63m  FOUL  FOUL     

 15 king, alexia                 Unattached                        4.40m   14-05.25

      4.40m  FOUL  FOUL  FOUL      

Women Triple Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Flynn, Tiffany               Unattached            12.37m     12.25m   40-02.25

      11.97m  11.93m  12.15m  12.25m      

  2 Burr, JaLyn                  T S U                 12.01m     12.03m   39-05.75

      11.72m  12.03m  11.56m  11.62m      

  3 Ivey, Ashley                 F A M U               12.42m     11.91m   39-01.00

      FOUL  10.59m  11.91m  FOUL      

  4 Oladakun, Felicia            T S U                 11.53m     11.41m   37-05.25

      11.12m  11.41m  FOUL  11.26m      

  5 Vilson, Barbara              M T S U               11.89m     11.28m   37-00.25

      11.28m  FOUL  FOUL  FOUL      

  5 Williams, Pershawna          M T S U               12.19m     11.28m   37-00.25

      11.28m  FOUL  FOUL  FOUL      

  7 Hughes, Amber                T S U                 11.89m     11.27m   36-11.75

      FOUL  11.27m  FOUL  FOUL      

  8 Giacomucci, Ashley           F A M U               11.99m     10.85m   35-07.25

      10.85m  FOUL  FOUL  FOUL      

  9 Townsend, Amber              T S U                 11.63m     10.79m   35-05.00

      FOUL  10.79m  FOUL  FOUL      

 -- Woodson, Brianna             T S U                 11.18m       FOUL           

      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      

Women Shot Put

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Cox, Brittany                Unattached            14.98m     15.16m   49-09.00

      13.54m  13.76m  14.41m  15.16m      

  2 Logan, Brittani              T S U                 14.63m     13.47m   44-02.50

      13.47m  12.41m  12.97m  13.21m      

  3 Lebert, Sasha-Ann            F A M U               13.61m     13.01m   42-08.25

      12.78m  13.01m  12.60m  12.45m      

  4 Davis, Angel                 T S U                            12.52m   41-01.00

      11.66m  11.79m  12.52m  FOUL      

  5 Aaron, Andrea                F A M U               13.11m     12.36m   40-06.75

      12.02m  12.23m  12.08m  12.36m      

  6 Joshua, Cierra               T S U                 11.89m     11.91m   39-01.00

      11.91m  11.49m  11.35m  FOUL      

  7 Epperson, Marion             A A M                 12.19m     11.02m   36-02.00

      11.02m  FOUL  FOUL  FOUL      

  8 Gray, Jordan                 Heat                  11.58m     10.95m   35-11.25

      10.95m  FOUL  FOUL  FOUL      

  9 Caldwell, Rudy               T-Belles                         10.13m   33-03.00

      10.13m  FOUL  FOUL  FOUL       

 10 Oladakun, Felicia            T S U                             9.94m   32-07.50

      9.94m  FOUL  FOUL  FOUL      

 11 Dameus, Clairwin             T S U                 10.85m      8.97m   29-05.25

      8.97m  FOUL  FOUL  FOUL      

 12 Burr, JaLyn                  T S U                 10.67m      7.76m   25-05.50

      7.76m  FOUL  FOUL  FOUL      

 13 Howell, Jessica              M T S U                7.92m      7.74m   25-04.75

      7.74m  FOUL  FOUL  FOUL      

 14 Wilson, Linzell              A A M                             6.61m   21-08.25

      6.61m  FOUL  FOUL  FOUL      

Women Weight Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Cox, Brittany                Unattached            19.09m     19.42m   63-08.75

      18.62m  FOUL  19.05m  19.42m      

  2 Lebert, Sasha-Ann            F A M U               16.99m     16.28m   53-05.00

      15.38m  16.28m  FOUL  FOUL      

  3 Logan, Brittani              T S U                 15.54m     15.65m   51-04.25

      14.20m  15.65m  15.45m  14.93m      

  4 Davis, Angel                 T S U                 15.20m     13.70m   44-11.50

      FOUL  13.70m  13.69m  12.16m      

  5 Aaron, Andrea                F A M U               12.19m     12.94m   42-05.50

      FOUL  FOUL  12.87m  12.94m       

  6 Epperson, Marion             A A M                 12.50m     11.67m   38-03.50

      FOUL  11.67m  FOUL  FOUL      

  7 Joshua, Cierra               T S U                 12.19m     11.24m   36-10.50

      FOUL  FOUL  11.24m  FOUL      

  8 Tigner, Emma Lee             A A M                 11.89m     11.00m   36-01.25

      FOUL  FOUL  11.00m  FOUL      


back


advertisement


advertisement